S militarismem islámu je třeba bojovat vojensky a s jeho ideologií zase ideologicky. Jsou dvě fronty války proti barbarství.

Hrozí “válka mešit” mezi šíity a sunnity

Na Středním východě není nic snadnějšího než rozpoutat vášně přeskakující jako požár z jedné země do druhé. Ukázal to případ dvanácti karikatur proroka Mohameda zveřejněných před časem v Dánsku.

Irák a další muslimské země teď stojí před mnohem větším nebezpečím. Hrozí jim “válka mešit”, střet mezi dvěma hlavními větvemi islámu – šíity a sunnity.

Dvě stě mrtvých si jen v Iráku vyžádala za poslední dny odveta za středeční pumový útok proti šíitské Zlaté mešitě v Sámaře. Atentát už vyvolal protesty v Libanonu, Bahrajnu a indickém Kašmíru, obývaném muslimy. Šíitské demonstrace se chystají v Londýně a New Yorku.

“Když v zemi vypukne občanská válka, neskončí nikdy,” varoval zástupce obou komunit irácký ministr obrany, sunnita Saadún Dulajmí.

Do jihoirácké Basry včera urychleně přicestoval z návštěvy Íránu radikální šíitský duchovní Muktada Sadr. Tento ambiciózní klerik má za sebou pětitisícovou Mahdího armádu, dobře organizované milice, s nimiž se již několikrát utkaly americké jednotky.

Jejich příslušníci v uplynulých dnech opakovaně útočili na sunnitské mešity v Bagdádu, Sámaře a dalších iráckých městech. Tisíce mužů ve zbrani mají také sunnité, kteří v Iráku tvoří přibližně pětinu obyvatelstva.

Podle amerického prezidenta George Bushe teď stojí Irák a potažmo i celý Střední východ před dalším “klíčovým okamžikem”.

Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová navštívila v uplynulých dnech čtyři blízkovýchodní země, mimo jiné Egypt a Libanon, a ve všech zaznamenala stoupající napětí.

“Existují vážné obavy, že sektářské násilí, podněcované lidmi stojícími na okraji společnosti, proti sobě může poštvat šíity a sunnity a hlavně přeskočit z Iráku na další země,” zdůraznila Riceová, citovaná agenturou Reuters.

Atentát proti Zlaté mešitě o víkendu vášnivě odsoudily stovky mladých šíitů v ulicích Šrínagaru, správního střediska indického Kašmíru.

Střety mezi šíity a sunnity se ale mohou snadno stát roznětkou násilí namířeného proti Západu.
Zápalnými lahvemi zaútočili včera šíité v Teheránu proti britské ambasádě. Íránský prezident Mahmúd Amhadínežád přiřkl předtím v rozhlasovém projevu odpovědnost za atentát proti šíitskému svatostánku v Sámaře USA a Izraeli.

Američané v Íránu nemají diplomatické zastoupení, a tak se hněv mladých šíitů obrátil jako již několikrát v minulosti proti britskému zastupitelství. “Smrt dvěma satanům, Británii a Americe!” skandoval včera dav v Teheránu.

Irák chce zabránit dalšímu krveprolití

V Bagdádu a okolních provinciích byla zmírněna doba denního zákazu vycházení, který byl zaveden po útoku na šíitskou Zlatou mešitu.

“Policejní hodina” byla zavedena v rámci přerušení násilných odvetných akcí, které propukly po středečním bombovém atentátu v mešitě v Sámaře, po němž bylo zabito nejméně 130 lidí.

Doprava ve městě se vrací pomalu do normálu a ráno se již obyvatelé pohybovali volně v ulicích.

Útok na mešitu zažehl strach obyvatel, že by se mohl Irák ocitnout uprostřed občanské války.

I přes striktní zavedení zákazu vycházení, který zahrnoval i přerušení dopravy na 24 hodin, násilnosti během soboty a neděle pokračovaly.

V neděli bylo 15 osob zabito při útoku na šíitskou oblast v Bagdádu a dalších 15 po zavedení klidu v Iráku, včetně tří vojáků americké armády.

Útok na mešitu Al-Aškárí v Sámaře vyvolal vlnu násilí. Povstalci znovu napadli šíistkou mešitu, tentokrát v Basře. Zprávy z oblasti potvrdily známky poškození budovy, ale nedošlo ke ztrátám na životech.

Reportér BBC potvrdil, že se Bagdád vrátil v pondělí ke svému obvyklému chaosu kvůli zablokované dopravě a přeplněným ulicím. Dodal, že zdejší vláda doufá, že zmírnění zákazu vycházení napomůže zformování nové koaliční vlády. Objevily se náznaky mezi politickými vůdci, alespoň v současné době, vytvořit společnou frontu a zabránit tomu, aby Irák sklouzl k občanské válce.

V neděli souhlasili sunnitští duchovní a jedna z hlavních šíitských militantních skupin se společným postupem k prevenci dalšího fanatického krveprolití.

Irácké ministerstvo obrany vyslalo do Bagdádu obrněné vozy

Irácké ministerstvo obrany dnes vyslalo do bagdádských ulic obrněné vozy a vojáky, kteří mají rozkaz zatýkat ozbrojené osoby. Vojáci mají zajistit bezpečnost v těch ulicích a čtvrtích, kde nejsou přítomny jednotky ministerstva vnitra. Oznámil to dnes velitel vojenských operací Abdal Azíz Muhammad. V Bagdádu dnes při minometném útoku zahynuli čtyři lidé a 16 osob bylo zraněno. Ministerstvo vnitra oznámilo, že se podařilo zatknout společníka vůdce irácké Al-Káidy abú Músy Zarkávího.

V metropoli ráno přestal platit zákaz denního vycházení a poprvé od pátku se ve městě opět objevily automobily. Muhammad ujistil, že vojsko je v ulicích kvůli ochraně obyvatelstva a nebude jednat proti němu.

Bezpečnostní opatření byla přijata po středečním atentátu na šíitskou svatyni v Sámaře. Podle ministerstva obrany iráčtí vojáci od té doby zabili 35 “teroristů”. Zatčeno bylo téměř 500 lidí. Podle nejnovější zprávy je mezi nimi Zarkávího spolubojovník abú Farúk Súrí a dalších pět jeho druhů. Jméno Súrí znamená syrský a podle agentury Reuters by to mohlo naznačovat, že zatčený pochází ze západního sousedství Iráku.

Dostal se do rukou speciální protipovstalecké jednotky ministerstva vnitra. Jsou v ní stejně jako na ministerstvu šíité a sunnité jednotku obviňují, že si vyřizuje staré účty se sunnitskými civilisty.

Sunnitští politici dnes oznámili, že jsou připraveni znovu začít jednat o vstupu do vlády, ale jen za podmínky, že šíité vyklidí sunnitské mešity, které obsadili po středečním útoku na šíitskou svatyni v Sámaře.

“Situace je napjatá. Doufáme, že se do dvou dnů zlepší a že jednání budou obnovena,” řekl agentuře AP Adnan Dulajmí ze sunnitské koalice Národní fronta shody.

Sunnité po násilnostech, jež následovaly po útoku v Sámaře a za nimiž byly podle nich šíitské milice, bojkotovali politická jednání. Připojili se k nim až v neděli. Iráčtí politici se zatím na složení příštího kabinetu nedohodli, i když od voleb už uplynuly dva měsíce.

Ultimátum únosců novinářky v Iráku vypršelo

V Iráku v neděli vypršelo ultimátum únosců americké novinářky Jill Carrollové, kteří hrozili, že jí zabijí, pokud nebudou splněny jejich podmínky. Únosci se zatím neozvali, irácká policie po Carrollové dále pátrá. Osmadvacetiletá novinářka pracující pro list Christian Science Monitor byla unesena 7. ledna v Bagdádu. Naposledy se objevila na videonahrávce, kterou 9. února odvysílala kuvajtská televizní stanice Ar-Raj. V předchozích videonahrávkách Carrollová řekla, že únosci si přejí propuštění všech žen vězněných v Iráku. Americká armáda v lednu propustila pět Iráčanek a šéf irácké policie pak vyjádřil naději, že tento krok přispěje k tomu, že se Carrollová dostane na svobodu.

Zanechte komentář

(Diskuse je moderovaná. Informativní příspěvky a věcná diskuse jsou vítány, výkřiky, propaganda a hádky o tom, kdo má lepšího boha nebo náboženství, nejsou.)

Musíte být přihlášen, abyste mohl poslat komentář.